18 tys. zł – tyle wyniosła administracyjna kara pieniężna nałożona przez Prezesa UODO na Pactum Poland Sp. z o.o. Ukaranie jest wynikiem m.in. niepodejmowania korespondencji od organu nadzorczego.
W sprawie spółki Pactum Poland zostało wszczęte postępowanie kontrolne wskutek skargi jednego z podmiotów danych. W toku sprawy organ nadzorczy wezwał spółkę do ustosunkowania się do treści skargi oraz do odpowiedzi na pytania dotyczące sprawy. Do spółki zostały skierowane aż 4 takie wezwania. Tymczasem odebrane zostało tylko jedno z nich, ale i w tym przypadku spółka nie udzieliła odpowiedzi.
W ocenie Prezesa UODO świadczyło to o braku woli do współpracy w ustaleniu stanu faktycznego sprawy i prawidłowym jej rozstrzygnięciu. W ten sposób spółka nie wykonała obowiązku zapewnienia organowi nadzorczemu dostępu do informacji.
„Zważywszy, że Spółka jest przedsiębiorcą, podmiotem profesjonalnie uczestniczącym w obrocie prawno-gospodarczym, przyjąć należy ponadto, że miała ona (i ma do chwili obecnej) świadomość, że jej działanie polegające na niepodejmowaniu korespondencji organu nadzorczego (przy posiadanej wiedzy o tym, że toczy się przed Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych postępowanie administracyjne o sygn. […], którego Spółka jest stroną) stanowi naruszenie podstawowych obowiązków przedsiębiorcy.”
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl