Karę 250 tys. euro wymierzył belgijski organ nadzorczy spółce IAB Europe. Zakwestionował stosowany przez tę spółkę mechanizm „Ramy przejrzystości i zgody” (TCF). Szczegóły w artykule.
Projekt decyzji belgijskiego organu nadzorczego był rozpatrywany przez inne organy nadzorcze w ramach mechanizmu kompleksowej współpracy przewidzianej w RODO. Projekt decyzji został zatwierdzony przez pozostałe organy nadzorcze i sprawa powróciła przed organ belgijski.
TCF to mechanizm ułatwiający zarządzanie preferencjami użytkowników w zakresie spersonalizowanej reklamy on-line. Innymi słowy, gdy użytkownicy wchodzą na stronę internetową lub w aplikację, która zawiera reklamę, wówczas firmy technologiczne reprezentujące tysiące reklamodawców mogą natychmiast w czasie rzeczywistym składać zakulisowe oferty na tę reklamę za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu aukcyjnego. System ten wykorzystuje algorytmy w celu wyświetlania ukierunkowanych reklam dostosowanych do profilu danej osoby.
W momencie, gdy użytkownik po raz pierwszy odwiedza stronę internetową lub aplikację, pojawia się interfejs (platforma zarządzania zgodą inaczej „CMP”) służący do wyrażenia zgody na gromadzenie i udostępnianie swoich danych osobowych lub wyrażenie sprzeciwu.
W ocenie belgijskiego organu nadzorczego Wbrew twierdzeniom IAB Europe, belgijski organ ochrony spółka IAB Europe była administratorem danych w zakresie rejestracji sygnału zgody poszczególnych użytkowników, sprzeciwów i preferencji za pomocą unikalnego ciągu TC, powiązanego z użytkownikiem. W dalszej konsekwencji organ nadzorczy stwierdził wiele nieprawidłowości, jak choćby wybór niewłaściwych podstaw przetwarzania danych.
Przede wszystkim jednak zarzucił, że informacje przekazywane użytkownikom za pośrednictwem interfejsu CMP były ogólne i mało transparentne. W efekcie użytkownicy mieli trudności ze zrozumieniem charakteru i celu przetwarzania ich danych.
Oprócz tego spółce zarzucono:
W efekcie poza karą pieniężną spółka musi podjąć liczne działania naprawcze m.in. w zakresie wyboru podstawy przetwarzania danych i weryfikacji podmiotów biorących udział w przetwarzaniu danych w ramach TCF.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl