Czy numer VIN jest daną osobową? W ocenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie jest to wykluczone. Wszystko zależy od tego, czy numer VIN pozwala na identyfikację osoby fizycznej. Sprawdź, kiedy w ocenie TSUE numer VIN jest daną osobową.
9 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie C-319/22 Gesamtverband Autoteile-Handel. Orzeczenie to dotyczy obowiązku producentów samochodów w zakresie dostarczania niezależnym podmiotom (warsztatom lub dystrybutorom części) niezbędnych informacji dotyczących naprawy i konserwacji samochodów. Informacja ta ma być przekazywana w postaci elektronicznej. Obowiązek ten wynika z przepisów unijnych.
Otóż Gesamtverband Autoteile-Handel (niemieckie stowarzyszenie zawodowe handlu hurtowego częściami pojazdów zakwestionowało adekwatność danych dostarczonych przez Scania (producenta pojazdów ciężarowych). Sprawa trafiła w związku z tym do TSUE.
Jednym z wątków rozpatrywanych przez Trybunał była kwestia numeru VIN jako danej osobowej. W ocenie TSUE VIN posiada status danej osobowej, jeśli jest powiązany z konkretną osobą fizyczną. Tak dzieje się, gdy VIN jest on umieszczony w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, wraz z nazwiskiem i adresem właściciela pojazdu. Jako taki numer VIN podlega przetwarzaniu zgodnie z wymogami RODO.
Numer VIN jest daną osobową, ale tylko wtedy, gdy może być użyty do identyfikacji właściciela pojazdu lub innej osoby.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 9 listopada 2023 r. w sprawie C 319/22
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl