Prawie 16 tys. zł musi zapłacić administrator za niezgłoszenie naruszenia ochrony danych. Sprawa dotyczyła utraty świadectwa pracy pracownika.
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło zgłoszenie Komendanta Powiatowego Policji. Dotyczyło ono nieprawidłowości w przetwarzaniu danych przez spółkę. Jak się okazało w toku postępowania, spółka zagubiła świadectwo pracy z akt osobowych jednego z pracowników.
W wyjaśnieniach Spółka przyznała, że świadectwo zostało zagubione z winy pracodawcy. Nie dokonano jednak zgłoszenia naruszenia ochrony danych, ponieważ zdaniem spółki nie powstało ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych.
Spółka ograniczyła się tylko do poinformowania pracownika o zgubieniu jego świadectwa pracy. Niemniej jednak pracownik z tego tytułu żadnych roszczeń nie zgłosił.
Zagubionego świadectwa nie odnaleziono do momentu wydania decyzji Prezesa UODO.
Z takim biernym podejściem nie zgodził się Prezes UODO. Wszak informacje znajdujące się w świadectwie pracy zawierają dane osobowe. Są to również dane istotne z punktu widzenia praw lub wolności podmiotów danych.
Na szczególną ochronę zasługują takie dane osobowe w świadectwie pracy, jak informacje o trybie i podstawie prawnej rozwiązania lub podstawie prawnej wygaśnięcia stosunku pracy oraz dane o ewentualnym zajęciu egzekucyjnym wynagrodzenia. Mogą one bowiem bezpośrednio lub pośrednio ujawniać informacje o:
W ocenie organu nadzorczego bez znaczenia pozostaje to, czy świadectwo pracy weszło w posiadanie osoby nieuprawnionej. Liczy się samo ryzyko takiego wycieku tj. możliwość zapoznanie się z ww. danymi osobowymi przez nieuprawnionego. Takie ryzyko, jeżeli jest co najmniej średnie, obliguje do zgłoszenia naruszenia ochrony danych do Prezesa UODO.
Z tego względu Prezes UODO wymierzył administracyjną karę pieniężną w wysokości 15 994 zł. Wydana decyzja nie jest jednak prawomocna, a spółka złożyła skargę na decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Administrator nie zgodził się z nałożoną karą co do zasady, jak i co do wysokości.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl