Aktualny

Informacja o pracownikach zrzeszonych w związku zawodowym – w jakim zakresie

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Dodano: 14 września 2021
Informacja o pracownikach zrzeszonych w związku zawodowym – w jakim zakresie

Informacja o pracownikach zrzeszonych w danym związku zawodowym może być atrakcyjna dla pracodawcy m.in. w kontekście realizacji uprawnień wynikających z członkostwa w związku. Nie znaczy to jednak, że pracodawca może dowolnie ją pozyskiwać.

W artykule:

  • jakie są uprawnienia informacyjne pracodawcy względem organizacji związkowej,

  • czy pracodawca może poznać imienną listę członków danej organizacji związkowej.

Prawo do żądania informacji o liczbie członków organizacji związkowej

Kwestie te regulują przepisy krajowe tj. ustawa o związkach zawodowych. Otóż pracodawca jest uprawniony do pozyskiwania informacji o liczbie członków danej organizacji związkowej w zatrudnieniu (art. 251 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).

Uwaga

Brak takiej informacji w wymaganych terminach tj. 10 stycznia i 10 lipca zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z organizacją związkową.

Imiona i nazwiska? Tylko konkretnego pracownika

Natomiast w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, przed podjęciem działania, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracowniku korzystającym z jej obrony.

Uwaga

Nieudzielenie tej informacji w terminie 5 dni od dnia otrzymania przez zakładową organizację związkową wniosku zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tego pracownika.

Oznacza to, że pracodawca może zwrócić się jedynie o informację o członkostwie konkretnego pracownika wskazanego przez pracodawcę.

Przykład

Nie ma podstaw do żądania imiennej listy wszystkich członków zatrudnionych na terenie organizacji związkowej.

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 263) - art. 251 ust. 1, art. 30 ust. 3.

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego, redaktor licznych publikacji

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x