5 lipca 2022 r. Parlament Europejski uchwalił przełomowy Akt o usługach cyfrowych (DSA). Niewątpliwie zmieni on zasady świadczenia usług cyfrowych w Unii Europejskiej, co będzie miało wpływ także na ochronę danych osobowych użytkowników. Kiedy DSA wejdzie on w życie? Co będzie regulował? Odpowiedź w artykule.
Akt o usługach cyfrowych (DSA – Digital Services Act) będzie regulował obowiązki dostawców usług cyfrowych takich jak np. portale społecznościowe (tzw. strażnicy dostępu typu Facebook), wyszukiwarki internetowe czy rynki cyfrowe. Regulacje te mają chronić prawa użytkowników tych usług.
Jak wskazuje fundacja Panoptykon, DSA ma na celu:
Dostawcy usług cyfrowych mają być zobligowani m.in. do:
Są to jedynie niektóre nowe obowiązki. Wiele z nich zostanie nałożonych na tzw. strażników dostępu czyli duże platformy internetowe mające dominującą pozycję na rynku.
Za łamanie obowiązków przewidzianych w DSA będą groziły wysokie grzywny w wysokości:
Po przyjęciu DSA przez Parlament Europejski, Rada ma formalnie uchwalić go jeszcze w lipcu. Następnie zostanie on opublikowany w dzienniku urzędowym Unii i wejdzie w życie po 20 dniach. Obowiązek jego bezpośredniego stosowania powstanie po 15 miesiącach od dnia wejścia w życie lub od 1 stycznia 2024 r. (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).
Niebawem w Portalu PoradyODO opublikujemy artykuł omawiający kompleksowo rozwiązania przewidziane w Akcie o usługach cyfrowych.
Akt o usługach cyfrowych nie będzie mógł być odpowiednio stosowany bez drugiego uchwalonego przez Parlament Europejski aktu – DMA (aktu o rynkach cyfrowych). Czego dotyczy DMA? Otóż ma on obligować wspomnianych już strażników dostępu m.in. do interoperacyjności komunikatorów internetowych. Poza tym ma ograniczać łączenie informacji o użytkownikach z różnych serwisów. Wreszcie jego celem jest utrudnianie korzystania z dominującej pozycji w zakresie promowania własnych usług cyfrowych.
Akt o rynkach cyfrowych ma zostać formalnie przyjęty we wrześniu i zacząć obowiązywać 6 miesięcy po wejściu w życie.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl