W projekcie ustawy dotyczącej dopłat do zakupu węgla przewidziano utworzenie kontrowersyjnej bazy danych zawierającej m.in. numery PESEL. Ostatecznie po interwencji UODO baza taka nie powstanie. Szczegóły w artykule.
W rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw przewidziano utworzenie bazy danych pełnoletnich osób fizycznych zainteresowanych zakupem paliwa stałego na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Administratorem danych osobowych w tej bazie miał być minister właściwy do spraw energii. Miały w niej znaleźć się następujące dane osobowe:
Wskazana danych wywoływała jednak kontrowersje. W ocenie UODO cel jest utworzenia nie został wyjaśniony. Wszak z projektu ustawy wynikało, że rekompensaty z tytułu sprzedaży paliwa po określonej cenie będą wypłacane przedsiębiorcom wykonującym działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw. Nie miały być one przeznaczone dla nabywców paliwa stałego na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Wypłaty miały być dokonywane przez inny podmiot niż ministra właściwego do spraw energii.
Co więcej, minister miał mieć możliwość udostępniania danych z tej bazy przedsiębiorcom wykonującym działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw stałych. Byliby to zatem odbiorcy danych – podmioty inne niż wpisane do rejestru.
Zdaniem organu nadzorczego utworzenie takiej bazy naruszałoby zasadę legalizmu, rzetelności i przejrzystości, a także ograniczenia celu przetwarzania. Do tego w projekcie przewidziano, że wniosek o wypłatę rekompensaty miał przewidywać możliwość otwarty katalog danych, co godziłoby w regułę minimalizmu.
Ostatecznie w toku prac legislacyjnych w wyniku interwencji UODO zdecydowano się usunąć przepisy dotyczące wspomnianej bazy danych.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl