W związku z wdrażaniem Dyrektywy Omnibus wprowadzono zmiany w zakresie zgody marketingowej pozyskiwanej drogą telefoniczną. Sprawdź, czego dotyczą zmiany wprowadzone 1 stycznia 2023 r.
Dotychczasowe brzmienie zgody na marketing były konsekwencją implementacji w polskiem porządku prawnym dyrektywy 2002/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 lipca 2002 r. dotyczącej przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej (Dyrektywy o e-prywatności). Aktualnie jednak wdrażana jest tzw. Dyrektywa Omnibus, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE oraz 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta.
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje poszerzony zakaz używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących do celów:
Zakaz został rozszerzony, w związku z czym przedsiębiorcy powinni zweryfikować treść zgód marketingowych. Zgoda jest bowiem wymagana już nie tylko do marketingu bezpośredniego, ale także wysyłania abonentowi lub użytkownikowi końcowemu niezamówionej informacji handlowej. Chodzi tu więc o wysyłanie informacji telekomunikacyjnych urządzeń końcowych bądź automatycznych systemów wywołujących. Musi być to zgoda uprzednia czyli uzyskana przed wysłaniem informacji handlowej.
Naruszenie tego zakazu stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Dlatego przedsiębiorcy powinni sprawdzić stosowane przez siebie formularze zgód na marketing i w razie potrzeby zaktualizować je w odniesieniu do nowych przepisów.
Więcej o zmianach w zakresie zgody na marketing przeczytasz już za kilka dni na łamach Portalu PoradyODO.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl