27 czerwca w życie wchodzi decyzja Komisji Europejskiej w sprawie standardowych klauzul umownych, jakie będzie można stosować w umowach powierzenia zawieranych pomiędzy podmiotami z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Sprawdzamy, jakie rozwiązania przewidział unijny prawodawca.
Standardowe klauzule umowne regulują przede wszystkim podstawowe obowiązki stron umowy powierzenia przetwarzania danych. Precyzują też warunki i obowiązki związane z dalszym powierzeniem przetwarzania danych. Celem klauzul jest także regulacja zasad współpracy administratora i procesora w zakresie realizacji wniosków podmiotów danych jak również zgłaszaniu naruszeń ochrony danych do organów nadzorczych.
W standardowych klauzulach umownych przewidziano przypadki, w których może dość do rozwiązania umowy powierzenia przetwarzania danych m.in.:
przez administratora - gdy podmiot przetwarzający stale narusza obowiązki wynikające ze standardowych klauzul umownych,
przez procesora – gdy administrator będzie nalegał na wypełnienie polecenia, które będzie sprzeczne z przepisami o ochronie danych osobowych, o czym przetwarzający go wcześniej powiadomi
Wskazane standardowe klauzule umowne będzie można stosować jedynie pomiędzy podmiotami z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Rozwiązania przyjęte przez Komisje poddamy w najbliższych tygodniach dogłębnej analizie.
Strona internetowa UODO (uodo.gov.pl).
Decyzja Wykonawcza Komisji (UE) 2021/915 z dnia 4 czerwca 2021 r. w sprawie standardowych klauzul umownych między administratorami a podmiotami przetwarzającymi na podstawie art. 28 ust. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 oraz art. 29 ust. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl