Aktualny

Zielone zaświadczenie cyfrowe – wspólna opinia EROD i EIOD

Dodano: 8 kwietnia 2021
Zielone zaświadczenie cyfrowe – wspólna opinia EROD i EIOD

Europejska Rada Ochrony Danych i Europejski Inspektor Ochrony Danych przyjęli wspólną opinię dotyczącą Wniosków w sprawie zielonego zaświadczenia cyfrowego. Opinię przyjęto podczas 47. posiedzenia plenarnego, które odbyło się w dniach 30 i 31 marca 2021 r.

Zielone zaświadczenie cyfrowe – co ma na celu

Zielone zaświadczenie cyfrowe ustanawia wspólne ramy dla wydawania, weryfikowania i uznawania zaświadczeń o szczepieniu, wyniku testu i o powrocie do zdrowia. Ma ono na celu ułatwienie korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej w czasie pandemii COVID-19 poprzez ustanowienie.

Zastrzeżenia opiniujących

W opinii zastrzeżono, że konieczne jest zapewnienie, że zaświadczenie jest w pełni zgodne z RODO. Istnieje także potrzeba zmniejszenia zagrożeń dla podstawowych praw obywateli i mieszkańców UE, które mogą wynikać z wydania zielonego zaświadczenia cyfrowego, w tym także ewentualnych niezamierzonych wtórnych zastosowań.

Jednocześnie EROD i EIOD wskazały, że użycie zielonego zaświadczenia cyfrowego nie powinno prowadzić do bezpośredniej lub pośredniej dyskryminacji osób fizycznych. Musi ono być zgodne z podstawowymi zasadami niezbędności, proporcjonalności i skuteczności. Kwestie te powinny być ujęte w kompleksowych ramach prawnych.

EROD i EIOD zaakcentowały, że stosowanie zielonego zaświadczenia cyfrowego musi być ściśle ograniczone na czas trwania kryzysu związanego z COVID-19, a wszelki dostęp do danych osób fizycznych zebranych w związku z tym zaświadczeniem oraz ich późniejsze wykorzystanie przez państwa członkowskie po zakończeniu pandemii jest niedozwolone.

Uwaga

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Źródło:
  • Strona internetowa UODO (uodo.gov.pl).

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x