Administrator powinien przedsięwziąć odpowiednie środki, aby wyznaczony przez niego inspektor ochrony danych nie znalazł się w konflikcie interesów. Takowy może mieć miejsce, gdy IOD podejmuje dodatkowe czynności lub np. gdy został niewłaściwie usytuowany w strukturze ADO. Jak radzić sobie z ewentualnością konfliktu interesu IOD. Innymi słowy, jak zarządzać takim konfliktem?
Pytanie: Czy inspektor ochrony powinien być bezpośrednio podległy prezesowi zarządu? Czy może dopuszczalne jest, że IOD będzie podlegał pod jednego z członków zarządu? Czy cały zarząd spółki można traktować jako najwyższe kierownictwo?
Jednym z narzędzi, którymi dysponuje Prezes UODO, jest możliwość przesyłania pytań do administratorów w związku z otrzymanymi sygnałami o nieprawidłowościach. Organ nadzorczy podał niedawno listę takich pytań dotyczących współpracy z IOD i zapowiedział, że będzie je kierował do administratorów. Sprawdź, jak mogą wyglądać odpowiedzi na pytania IOD.
Pytanie: Spółka działa w branży hotelarskiej i prowadzi kilka pensjonatów a także aquapark. Świadczy również usługi o charakterze zdrowotnym w zakresie fizjoterapii, hydroterapii baneoterapii. W tym celu przetwarza dane osobowe niezbędne do zameldowania gościa w systemie hotelowym, ale też dotyczące stanu zdrowia, chorób, wskazań i przeciwwskazań rehabilitacyjnych. Czy spółka musi wyznaczyć IOD?
Inspektor ochrony danych zatrudniony w jednostce samorządowej zajmuje tym samym wyższe stanowisko urzędnicze. Oznacza to, że podlega on obowiązkowej okresowej ocenie pracy. Sprawdź, na czym polega taka ocena i jak przebiega.
Administrowanie funduszem socjalnym w zakładzie pracy wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych pracowników, ale także innych osób np. członków ich rodzin. Sprawdzamy, jakie zasady RODO wdrożyć w związku z przetwarzaniem danych osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS.
14.06.2024
© Portal Poradyodo.pl