Pytanie: Jednostka otrzymała wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci umowy, w której znajdują się dane handlowe takie jak np. kwoty dzierżawy. Czy taka umowa powinna być udostępniona?
Pytanie: Jednostka samorządu terytorialnego zarządza nieruchomościami miejskimi. W razie, gdy najemca nie płaci za czynsz, podejmowane są działania windykacyjne. Czy podstawą przetwarzania danych w związku z tymi działaniami jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO?
Pytanie: Rodzic wnosi o wygenerowanie loginu i hasła dostępu do platformy Microsoft Teams 365 aby mógł być obecny w czasie trwania zajęć dziecka. Obserwacja zajęć przez rodzica miałaby się odbywać z miejsca pracy rodzica (w dowolnym momencie). Czy dyrektor musi w takiej sytuacji udostępnić login i hasło w takim celu?
Pytanie: Urząd gminy otrzymał zapytanie z Głównego Urzędu Statystycznego o udostępnienie informacji. W zapytaniu poproszono o to, by urząd uzyskał zgodę na udostępnienie rachmistrzowi, na potrzeby realizacji spisu rolnego, numeru telefonu, podanego Urzędowi gminy do konkretnego celu? Jak zareagować?
Pytanie: Wójt Gminy na podstawie art. 411 ust. 10r Prawa o ochronie środowiska upoważnił pracowników ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia spraw i wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Czy w takiej sytuacji administratorem danych jest wójt, czy ośrodek pomocy społecznej?
Pytanie: Dyrektor szkoły w korespondencji do rodziców uczniów danej klasy (za pośrednictwem dziennika elektronicznego), udzielając odpowiedzi na zarzuty jednego z rodziców podał imię i nazwisko dziecka tego rodzica. Działanie to mogło narazić dziecko na negatywne reakcje rówieśników. Czy doszło do naruszenia ochrony danych?
Pytanie: Ośrodek pomocy społecznej zwrócił się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z wnioskiem o udostępnienie danych klienta w postaci nr PESEL. W PCPR dane klienta przetwarzane są już w celach archiwalnych, a były zbierane w celu objęcia pomocą zgodnie z art. 93 ustawy o pomocy społecznej. OPS jako cel przetwarzania wskazuje koniecznością wydania decyzji w sprawie przyznania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Czy PCPR powinien udostępnić dane osobowe klienta?
Pytanie: Ośrodek pomocy społecznej realizuje program „Wspieraj Seniora”. Zgodnie z tym programem ośrodek otrzymuje z MRiPS dane klientów - seniorów i wolontariuszy z którymi się kontaktujemy w celu udzielenia pomocy. Klauzule informacyjne dla seniora i wolontariusza realizuje MRiPS (poprzez infolinie i formularz kontaktowy). Czy ośrodek pomocy społecznej również musi spełnić obowiązek informacyjny?
Pytanie: Dom kultury otrzymał wniosek o udostępnienie informacji publicznej, w którym zawarto zapytania czy jednostka przeprowadziła audyt bezpieczeństwa informacji w roku 2019 i 2020 na zgodność z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 roku w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, kto jest odpowiedzialny za przygotowanie w jednostce specyfikacji audytu bezpieczeństwa KRI, a także czy został ustanowiony w jednostce System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI)?
Dyrektywa NIS2 ustanawia pewne obowiązki także dla tzw. podmiotów kluczowych i ważnych (PKW), do których mogą się zaliczać niektórzy administratorzy danych osobowych zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego, w tym także w samorządzie. Na co zatem uwagę powinny zwrócić osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo jednostkach samorządowych w związku z dyrektywą NIS2?
04.03.2025
© Portal Poradyodo.pl